Dnes je 28. 06. 2017
Meniny má Beáta

DFS Sabiník koncertoval u krajanov v Srbsku

V dňoch 11. 5. – 16. 5. 2017 sa detský folklórny súbor Sabiník spieval, hral a tancoval Slovákom v Srbsku.

Zúčastnil sa na základe pozvania Memoriálneho trediska Dr. Bulíka vystúpení v srbskom meste Kovačica a obci Jánošík pre krajanov žijúcich vo Vojvodine.

Srbsko01

Srbsko02

12.05.2017 (piatok) sme v ranných hodinách dorazili do Kovačice a dočkali sme sa srdečného privítania od Slovákov na čele s predsedom Jánom Dišpiterom a Pavlom Balážom. Počas dňa sme sa zúčastnili prehliadok galérií institného umenia, kde sme si prezreli diela kovačicských maliarov v galériách.

Srbsko03

Srbsko04

Dopoludnia sme boli prijatí u predsedu obce Kovačica Milana Garaševiča a popoludní sme si boli prezrieť tunajšiu základnú školu, kde sa naši krajania učia v rodnej slovenčine.

Podvečer sme pricestovali do obce Jánošík, kde sme boli srdečne prijatí na evanjelickej fare a prezreli si tunajší slovenský evanjelický kostol. Večer nás čakalo predstavenie v kultúrnom doma pre tunajších Slovákov, kde sme sa dočkali nekončiaceho potlesku.

Srbsko06

Srbsko07

Srbsko08

Srbsko10

Srbsko09

Srbsko11

13.05.2017 (sobota) sme boli prijatí na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Belehrade u mimoriadnej a splnomocnenej veľvyslankyne pani Dagmar Repčekovej pri príležitosti dňa otvorených dverí a predstavili sa krátkym programom DFS Sabiník. Dopoludnia sme si prezreli pevnosť Kalemegdan, ktorá sa rozprestiera na návrší na sútoku riek Dunaj a Sáva.

Popoludní sme sa prešli spievajúc slovenské piesne po pešej zóne v srdci Belehradu.

Srbsko12

Srbsko13

Srbsko14

Srbsko15

Srbsko16

Večer sme vystúpili s kompletným programom DFS Sabiník pred domácim publikom v kultúrnom dome v Kovačici a zožali veľký aplauz.

14.5.2017 (nedeľa) sme dopoludnia relaxovali na miestnom krytom kúpalisku a podvečer sa vytancovali na diskotéke, ktorú zorganizovali miestni Slováci pri príležitosti našej návštevy a spolu s rodinami kde boli ubytované naše deti sme diskutovali počas celého večera. Prekvapením bolo odovzdávanie torty pre dvoch oslávencov.

15.05.2017 (pondelok) sme vystúpili v kultúrnom stredisku s naším programom pri príležitosti Dňa školy v Kovačici. Popoludní sme si boli prezrieť miestny evanjelický kostol a výhliadku z kostolnej veže. Navštívili sme aj spolok slovenských žien v Kovačici, kde sme si prezreli nádherné ručné práce (výšivky, oblečenie, keramiku, bábiky a iné).

Srbsko17

Srbsko18

Srbsko19

Večer sme sa rozlúčili s našimi hostiteľmi a poďakovali im za krásne prežité dni u našich Slovákov v Srbsku. Cítili sme sa u Vás ako doma, na malom kúsku Slovenska , za čo vám zo srdca ďakujeme.

Vedúca DFS Sabiník Natália Salanciová a vedúci hudby Stanislav Salanci ďakujú za pomoc a podporu všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na realizácii tohto zájazdu u dolnozemských Slovákov.

ZÁZNAM Z KOVAČICKEJ TELEVÍZIE

jún 2017