Nadácia Slovenskej sporiteľne vyhlásila 3. ročník grantového programu, pod názvom: Pre budúcnosť. Cieľom grantového programu bolo podporiť projekty, ktoré prinesú praktické adaptačné opatrenia do miest, obcí a komunít na území Slovenska s cieľom zvýšiť odolnosť sídiel voči nepriaznivým dôsledkom klimatických zmien, zlepšiť kvalitu životného prostredia, mikroklímy a znížiť uhlíkovú stopu.
Projektový tím v zložení: Mgr. Ján Jaško, Mgr. Lucia Falatová, PhD, PaedDr. Andrea Kaminská a Mgr. Martin Kupčík za účinnej pomoci externého mentora Ing. Jaroslava Šoltysa, riaditeľa pobočky SLSP, a.s., sa zapojil do tejto výzvy s projektom Strešná oáza zelene. Projekt bol úspešný a podporený Nadáciou Slovenskej sporiteľne v sume 12 000,- eur. Riešením bolo pretvorenie plochej strechy nad jedálňou v rozlohe takmer 130 m2 na živú - vegetačnú strechu v podobe strešnej záhrady. Vznikol priestor, ktorý bude plniť viacero funkcií – vegetačný pokryv zabezpečí tepelnú rovnováhu, poskytne dobrú tepelno – izolačnú stabilitu, vznikne priestor, ktorý bude zároveň slúžiť pre vzdelávanie pod šírym nebom, vytvorením biotopov, slúžiacich ako učebné pomôcky a školská záhrada nielen pre žiakov našej školy.
Výsledkom riešenia bude zníženie teploty v triedach počas horúčav, čím sa zlepší komfort žiakov a pedagógov v triedach, pretože vybudovanie zelenej strechy sa podieľa na znižovaní efektu tepelného ostrova. Rastliny na horizontálnych a vertikálnych povrchoch počas horúcich teplôt ochladzujú a slúžia ako ochrana pred slnkom (okolité prostredie dokážu ochladiť až o 3 °C).
Nezanedbateľnou funkciou projektu je vzdelávacia funkcia – snahou je presunúť vyučovanie z interiéru viac do exteriéru, v rámci ktorého by mali žiaci a učitelia možnosť poznávania, učenia a bádania priamo v prírodnom spoločenstve. Vytvorením zelenej strechy ako formy externej učebne sme vytvorili priestor pre zlúčenie teórie a praxe. Dosiahne sa tým zvyšovanie povedomia o klimatických zmenách a budovanie vzťahu k ochrane životného prostredia.
Autor textu: Ing. Slavomír Kožár, MBA