Škola zážitkov Harvart, organizácia, ktorá prepája umenie so vzdelávaním, v rámci podprogramu Fondu na podporu umenia „Umenie pre školy“ predstaví dňa 9. decembra 2024 študentom Gymnázia a Strednej odbornej školy v Sabinove a Lipanoch významné dielo slovenského literárneho romantizmu – Tri gaštanové kone.
Tvorcovia preniesli poetický jazyk autorky a jej vznešený štýl na dosky javiska a predstavujú tak klasiku slovenskej literatúry ako vizuálnu pomôcku povinného čítania či vizuálne zobrazenie literárneho diela – príbehu o tzv. veľkej čistej láske, príbehu o ľudských vzťahoch, ktoré majú až prírodnú čírosť a nie sú narušené a filtrované civilizačnými nánosmi.
Inscenácia Tri gaštanové kone predostiera hlboké otázky o láske, samote a strachu. Tématika diela je aktuálna a naliehavá, reflektujúca výzvy, ktorým čelíme aj dnes. Srdcom inscenácie je myšlienka, že dobro a láska musia prevládnuť nad zlom a neprávosťou nielen vo vzťahu dvoch mladých ľudí s parafrázou na Rómea a Júlie, ale v mysliach ľudí všeobecne. Mladí diváci sú nepriamo vyzvaní k zamysleniu sa nad otázkami lásky, obete pre lásku a svoje ideály, ako aj zla ukrývajúcom sa v srdci nešťastnej ľudskej bytosti.
Dramatizácia novely Margity Figuli kombinuje prvky divadla, poézie a epického rozprávania. Prostredníctvom tradičných divadelných znakov, emotívnych prežívaní a symboliky sa mladí diváci a diváčky dostanú do hlbokého kontaktu so psychológiou postáv a odnesú si silný a podnetný zážitok.
Tvorivý tím inscenácie zastrešil režisér, a zakladateľ Divadla Oravských Hercov, Vojtech Koleják s manželkou, dramatičkou a dramaturgičkou Zuzanou Kolejákovou. Hudobnú a zvukomalebnú zložku zabezpečuje Laco Korbel, zvukový majster a hudobník pôsobiaci v Čechách. Scénografiu realizoval doc. Ján Ptačin, jeden z najvýznamnejších slovenských scénografov súčasnosti, jeho asistentka scénografka Dorota Volfová a scénografka a kostymérka Alžbeta Kutliaková. Hereckú zložku tvoria Tatiana Poláková, držiteľka ocenenia Dosky, pôsobiaca v divadle v Košiciach, s alternáciou Daniela Kubíková, pôsobiaca v kultúre Dolného Kubína, Roman Poláčik z SND, Jaroslav Kyseľ, pôsobiaci v Martinskom komornom divadle, Roman Večerek a Michal Koleják, člen Mestského divadla Žilina.
Po predstavení sa mladí diváci a diváčky zúčastnia interaktívnej prednášky, kde im budú bližšie predstavené postavy a témy inscenácie, ako aj ďalších diel Margity Figuli, stručná analýza dejín literatúry v kontexte magického realizmu v slovenskej literatúre, s prepojením na tvorbu Margity Figuli.
Inscenácia vznikla s podporou Fondu na podporu umenia v rámci podprogramu „Umenie pre školy“, ktorého cieľom je realizácia prezentačno-vzdelávacích aktivít v oblasti všetkých druhov súčasného umenia so zameraním na vzdelávanie žiakov a žiačok základných a stredných škôl.