VVS si chce svojich akcionárov udržať, preto im ponúka vstup do Dlhopisového programu garantovaných výnosov ™

VVS si chce svojich akcionárov udržať, preto im ponúka vstup do Dlhopisového programu garantovaných výnosov ™

Ponúkame vám článok, ktorý bližšie vystetľuje Dlhopisový fond spoločnosti VVS. Od registrácie mesta vzniklo množstvo hoaxov a milných vyjadrení. Veríme, že nižšie uvedené informácie budú pre vás vhodnými odpoveďami na všetky vaše otázky. 

Na samosprávy, aj naše mesto sa zvyšuje finančný tlak. Štát na nás prenáša rôzne kompetencie a povinnosti bez príslušného finančného krytia. Táto situácia nás donútila hľadať rezervy a dodatočné zdroje na financovanie potrieb nášho mesta. 

V súčasnosti je Sabinov akcionárom vo VVS, a.s. Vlastníme akcie, ktoré však neprinášajú žiaden výnos. Prečo? Pretože nad cenou vodného a stočného dohliada štát prostredníctvom ÚRSO. VVS môže pri určovaní ceny vody do tejto ceny premietnuť len ekonomicky oprávnené náklady. Následne dostane VVS od ÚRSO cenový výmer pre reguláciu. Z tohto dôvodu nie je možné očakávať aby VVS, vykazovala zisk, ktorý by mohol pokryť aj potreby, či očakávania akcionárov. 

Posledné roky je zo strany akcionárov vyvíjaný na VVS tlak. Akcionári očakávajú dividendy. Chápu, že vyplácanie dividend je podmienené ziskom spoločnosti, no na druhej strane očakávajú od VVS riešenie. Preto VVS na základe podnetu akcionárov ponúka Dlhopisový program garantovaných výnosov. Tento systém vyšiel ako najlepšie a najsprávnejšie riešenie. Lebo má garantovaný ročný výnos. Tieto dlhopisy môžu získať len akcionári VVS.

Rozdiel medzi tým, keď sú v majetku mesta len akcie a keď bude mať mesto v majetku aj dlhopisy je práve ten, že na dlhopisy mesto ako akcionár, či investor bude dostávať každý rok, pravidelne príslušný výnos s fixným 1x ročne vyplácaným úrokom na úrovni 6 % p.a. Výnos je garantovaný, preto s ním môžeme každý rok počítať a využiť ho na potreby nášho mesta a našich obyvateľov. Peniaze získava obec. Nedostane ich žiaden jednotlivec, či skupina. 

Najčastejšie otázky

  1. Čo sa zmení pre občanov a mesto, ak Sabinov vstúpi do Dlhopisového programu garantovaných výnosov?

Mesto si v tomto prípade len vymení akciu za dlhopis, teda jeden cenný papier za druhý. Výhodou je to, že daný cenný papier má tú istú kredibilitu, pretože akciu aj dlhopis vydáva VVS. Významnou zmenou nastáva to, že mesto môže konečne ťažiť z toho, že je akcionárom VVS. Získa garantovaný ročný výnos s úrokom na úrovni 6 % p.a.

  1. Čo Dlhopisovým programom získava VVS?

Peniaze, ktoré týmto spôsobom VVS získa budú slúžiť na to, aby VVS dočasne odkúpila akcie od akcionárov. VVS vyhovela tlaku akcionárov a našla pre nich riešenie najmä preto, lebo chce docieliť ich spokojnosť. Ak je akcionár spokojný, stáva sa stabilnejšou aj samotná spoločnosť. VVS potrebuje spokojných akcionárov, aby sa mohla venovať rôznym rozvojovým plánom. Chcú, aby akcionári v spoločnosti zostali. Chcú si ich udržať, preto im vyšli v ústrety a našli riešenie k ich spokojnosti a tým je Dlhopisový fond garantovaných výnosov.

  1. Môžu mestá vymeniť 100 % svojich akcií?

Nie. Samosprávy, ktoré sa rozhodnú pre nákup dlhopisov Voda spieva I., a zároveň dočasný prevod svojich akcií na VVS, si musia minimálne 1 akciu ponechať. Zachovajú si tak svoj akcionársky vplyv.

  1. Po vstupe mesta do dlhopisového fondu bude voda drahšia?

Nad cenou vodného a stočného dohliada štát prostredníctvom ÚRSO, nie vlastník akcií. Nie je možné umelo navýšiť cenu vody bez regulácie ÚRSO. Cena sa vypočítava spôsobom a v rozsahu podľa § 40 ods. 1 - § 11 vyhlášky č. 21/2017 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia výroby, distribúcie a dodávky pitnej vody verejným vodovodom a odvádzania a čistenia odpadovej vody verejnou kanalizáciou.

Ročné tržby VVS obvykle presahujú sumu 100 miliónov EUR. Suma vyplácaná majiteľom Dlhopisov ako úroky (kupón) bude niekoľko percentuálnych bodov nad úrovňou 1 % tržieb ročne. Takáto zmena nákladov na úrovni štatistickej chyby nebude mať žiaden zásadný vplyv na výšku ceny vody.

  1. Môže mesto spätne odkúpiť akcie?

Na nákup dlhopisov Voda spieva I. budú môcť akcionári použiť výnos z predaja akcií VVS. Ak sa však názor primátora/starostu a zastupiteľstva zmení, dlhopisy bude možné vymeniť späť za akcie.

  1. Aký je rozdiel medzi akciou a Dlhopisom?

Dlhopis a akcia sú cennými papiermi. Akcia zmocňuje akcionára na výkon akcionárskych práv a na poberanie dividend, ak spoločnosť dosiahla a prerozdeľuje zisk. Dlhopis zmocňuje svojho majiteľa na výkon práv spojených s jeho vlastníctvom na Schôdzi majiteľov Dlhopisov a na pravidelný ročný garantovaný úrok (kupón) bez ohľadu na výšku zisku alebo straty spoločnosti.

  1. Prečo sme doteraz ako akcionári nedostávali od VVS pravidelné výnosy vo forme dividend?

Dividendy sú výnosy prerozdeľované pomerne medzi akcionárov. Ich výška závisí predovšetkým na dvoch faktoroch – na množstve akcií, ktoré akcionár vlastní a na výške zisku spoločnosti, ktorý sa prerozdelí medzi akcionárov. Za 20-ročnú existenciu VVS boli dividendy vyplatené akcionárom celkovo 5-krát. A to činilo v priemere menej ako 0,05 EUR na akciu ročne. Pre výplatu dividend musí byť splnených niekoľko zákonných podmienok, z ktorých kľúčovou je dosiahnutie zisku. Vodárenstvo je regulovanou oblasťou podnikania, kde ceny služieb určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Vychádza pritom napr. z opodstatnených nákladov a pripúšťa konkrétnu maximálnu mieru zisku.

  1. Čo sa stane s akciami, ktoré VVS odkúpi?

Nadobúdateľom akcií od akcionára je výhradne VVS a tieto musia vždy zostať pod jej kontrolou. Keďže proces de facto výmeny akcií VVS za Dlhopisy musí byť vratný, VVS musí mať možnosť v ktorýkoľvek moment akcie akcionárovi previesť späť.

  1. Ak akcie VVS získa samotná spoločnosť, bude to znamenať, že na valnom zhromaždení s nimi bude hlasovať manažment a ovládne tak spoločnosť?

Nie. S akciami, ktoré sú v majetku VVS, nie je možné hlasovať. Je to dané zákonom.

  1. Ako je to s hlasovaním na valných zhromaždeniach VVS, keď vymeníme akcie za Dlhopisy?

Každý akcionár si ponechá minimálne jednu akciu. Ostáva teda akcionárom VVS. Podiel priemerného/typického akcionára na VVS je 0,07 % a žiadny z akcionárov nemá vo VVS majoritnú či kontrolnú pozíciu. Výmenou akcií za Dlhopisy sa tak vplyv drvivej väčšiny akcionárov na riadenie spoločnosti prakticky nezmení. Naopak, každý majiteľ Dlhopisov VVS, okrem doterajšieho práva účasti na valných zhromaždeniach, získa právo účasti na Schôdzi majiteľov Dlhopisov.

Ponúkame vám aj zaujímvé odkazy k tejto téme:

  1. Komplentné informácie od VVS: DLHOPISOVÝ PROGRAM GARANTOVANÝCH VÝNOSOV ™
  2. Recenzia Dlhopisového programu od nezávislého finančného experta Rolanda Víznera, s 25-ročnými skúsenosťami z finančných trhov získaných pôsobením doma aj v zahraničí. Založil PEPP
  3. Rozhovor v Téme dňa na TA3 s pánom Stanislavov Hrehom a Danielom Krátkym z VVS.

Kontakt

Mestský úrad Sabinov
Námestie slobody 57
083 01 Sabinov

Tel. ústredňa : +421 51 4880 422
e-mail : podatelna@sabinov.sk
             msu@sabinov.sk

Technický prevádzkovateľ a správca obsahu